SMS Meteo Kamera
SMS Meteo Kamera

Leśna Osada Lasów Państwowych

Dzień Dziecka w Leśnej Osadzie
Przylep
3 czerwca 2018

Zielonogórscy leśnicy, w niedzielę 3 czerwca br., podczas Festynu Lotniczego organizowanego z okazji Dnia Dziecka przygotują las atrakcji. Zbudują „Leśną Osadę”, w której będzie można zapoznać się m.in. z funkcją lasu i codzienną pracą leśnika.
Jak rośnie las, kto w nim mieszka i jak ważną rolę pełni on w naszym życiu?- to tylko ogólny temat oferty Leśnej Osady, skierowanej nie tylko do najmłodszych uczestników wydarzenia, ale również do starszego pokolenia.
Lasy Państwowe proponują wspólną zabawę, wiele prelekcji przyrodniczych oraz ciekawe konkursy tematyczne. Już od godz. 12- ej goście przywitają „leśne smoki” z Ośrodka Transportu Leśnego w Świebodzinie, czyli maszyny wielkooperacyjne wykorzystywane w branży leśnej. Następnie, zostaną zaproszeni do stoiska informacyjnego Lasów Państwowych, w celu zapoznania się z szeroką ofertą tematyczną przedsięwzięcia leśników. W tym miejscu, świętujący Dzień Dziecka, będą mogli zaznajomić się zasadami konkursów, otrzymać indeks przyjaciela przyrody i uzyskać informacje co należy zrobić, aby zdobyć medal „Przyjaciela przyrody”.
„Leśna Osada”, w skład której będzie wchodziło kilkanaście stoisk tematycznych (leśna matematyka, praca leśnika dziś, praca leśnika dawniej, nauka o lesie, nasze drzewa, zagajnik twórczości, mieszkańcy lasu, pszczoły w lesie, ptasie domki i sport w lesie) to miejsce, w którym każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.
W programie, leśnicy wspólnie z partnerami zaplanowali nie tylko zajęcia edukacyjno- przyrodnicze, ale również wiele atrakcji, np. uczniowie Technikum Leśnego w Rogozińcu zaprezentują ptactwo łowne na stoisku pn. „Nauka o lesie”, a myśliwi ZO PZŁ w Zielonej Górze poza wspólnie prowadzonymi prelekcjami na temat zwierząt leśnych, coraz częściej spotykanych w mieście, będą prowadzili warsztaty plastyczne związane z tym zagadnieniem. Na stoisku „Pszczoły w lesie” rodzina pszczelarska z Miodowego Spichlerzu nie tylko zaprezentuje swoje produkty i zapozna ze smakiem wiosennego miodu, ale również w formie pokazu bartniczego uatrakcyjni ofertę „Leśnej Osady”.

Ponadto, w ramach udziału w konkursie organizowanym n przykład na a stoisku związanym z pracą leśnika „wczoraj”, będzie można otrzymać „drewniany bonu”, uprawniającego uczestników wydarzenia do skorzystania z warsztatów technicznych, w ramach których leśnicy wspólnie z żarską stolarnią Jana Liberdy będą budowali „ptasie domki”. Przedsięwzięcie leśników będzie również wspierane przez zielonogórskie drużyny Związku Harcerstwa Polskiego, które zawsze okazują chęć wspólnego działania, zwłaszcza w aspekcie propagowania wiedzy na temat przyrody.
„Sport w lesie”, konkursy i gry przyrodnicze, zajęcia edukacyjne dające możliwość zdobycia wiedzy o roślinach i zwierzętach, szereg warsztatów oraz prezentacja gospodarki leśnej- jako tradycyjnej i jednocześnie innowacyjnej gałęzi gospodarki narodowej to bardzo ogólny zarys oferty tematycznej „Leśnej Osady”.
Leśnicy, i tu należy podkreślić z województwa o największej lesistości w Polsce, nie tylko będą dzielili się swoją wiedzą i pasją, ale również zadbają o to by odwiedzający „Leśną Osadę” mieli okazję do podjęcia dyskusji tematycznych i przemyśleń, dotyczących „naszego miejsca w przyrodzie”. Kulturotwórcza rola lasu, jego różnorodność, zrównoważony rozwój środowiska, ochrona przyrody to zagadnienia, które pojawiają się w edukacji szkolnej i są niezwykle istotne dla ludzi i dla lasu !
„Leśna Osada” będzie aktywnym miejscem poszukiwania ciekawostek przyrodniczych, gdzie prowadzona edukacja leśna stanie się niezapomnianą przygodą.

W punkcie Informacyjnym Lasów Państwowych, stanowiącym jednocześnie „biuro” Leśnej Osady, będziemy udzielać informacji na temat naszej oferty, zorganizowanych konkursów i zaplanowanych atrakcji dla uczestników Festynu Lotniczego  w Przylepie. To tu uczestnicy będą mogli otrzymać materiały informacyjne, pobrać indeks przyjaciela przyrody, który będzie stanowił podstawę do udziału w naszych konkursach, a tym samym po zebraniu odpowiednich pieczątek będzie upoważniał do „medalu przyjaciela przyrody”
Należy wspomnieć, że miasteczko edukacyjno-przyrodnicze „Leśnej Osady” będzie wspierane przez zielonogórskie drużyny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, które zawsze chętnie angażują się w nasze działania.

Uczestnicy wydarzenia, którzy odwiedzą „Leśną Osadę” zorganizowaną przez zielonogórskich leśników, zostaną powitani przez „leśne smoki” z Ośrodek Transportu Leśnego w Świebodzinie.
W naszym parku maszyn leśnych będzie można zapoznać się z innowacjami w leśnictwie, techniką działania pojazdów oraz wsiąść za sterami harwestera czy forwordera, co cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych. Tuż za bramą wejściową do „Leśnej Osady” będą również prezentowane terenowe pojazdy: straży leśnej i samochód pożarniczy, gdzie będziemy wspólnie z uczestnikami omawiać aspekty ochronne naszych lasów.

Kolejną atrakcją będzie „Leśna matematyka”– miejsce gdzie uczestnicy przy wsparciu leśników będą rozwiązywać zadania matematyczne przy wykorzystaniu stosu drewna. Chcielibyśmy zainspirować w szczególności opiekunów naszych pociech, aby odwiedzając las mogli pod wpływem naszych pomysłów wykorzystywać chwile relaksu na zabawy w lesie – bo „matematykę w lesie można spotkać” i to praktycznie na każdym kroku.

Kolejną propozycją tematyczną Leśnej Osady będzie „Praca leśnika dziś”– stoisko imitujące kancelarię leśniczego. Leśnicy zaprezentują atrybuty pracy leśnika (mundur, numerator, rejestrator, cechówka, itp.). Ponadto zaznajomią swoich gości z aspektami użytkowania i ochrony lasu oraz z jego funkcją gospodarczą, a także zaproszą do udziału w wielu konkursach.

„Praca leśnika dawniej”– trzecie tematyczne stoisko „Leśnej Osady”, gdzie nie zabraknie zadań manualnych i ciekawostek związanych z postępem techniki leśnej. Poza ekspozycją urządzeń i narzędzi dawniej wykorzystywanych w gospodarce leśnej, zaoferujemy ciekawe konkursy i zabawy edukacyjne. W jednym z konkursów nagrodą będzie zdobycie drewnianego bonu, uprawniającego do uczestnictwa w warsztacie, zorganizowanym na stoisku pn. „Ptasie domki”.

Przedstawiciele Technikum Leśnego w Rogozińcu zaprezentują ofertę swojej szkoły, chętnie odpowiedzą na pytania dotyczące nauk leśnych i zaproszą do udziału w zabawie leśnej – skierowanej nie tylko do najmłodszych uczestników Dnia Dziecka.
Przyszli leśnicy, w formie pokazu sokolniczego, prezentując swoje pasje i zainteresowania zaznajomią odwiedzających stoisko pn. „nauka o Lesie” z jedną z gałęzi łowiectwa jaką stanowi sokolnictwo. Ptaki łowne to niejedyna niespodzianka przygotowana przez szkołę. Uczniowie również pomogą „odnaleźć skarb leśny” i zaproszą do stworzenia własnego zielnika drzew leśnych.

Ofertą stoiska pn. „Nasze drzewa” będzie między innymi prezentacja i nauka rozpoznawania gatunków drzew na podstawie świeżych pędów i drewna z wykorzystaniem gry Super surowiec. Będą prowadzone ciekawe doświadczenia i eksperymenty ukazujące walory drewna, jako surowca ekologicznego. Dla rodzin przygotowaliśmy zagadki z wykorzystaniem gry „Dziupla – wiedza leśna. 364 pytania i odpowiedzi.”

„Zagajnik twórczości”– przestrzeń, gdzie dzieci będą tworzyć „Nasz las jak z bajki”. Kreatywne warsztaty, obejmujące swobodne rysowanie, kolorowanie będą urozmaicone zespołowymi zajęciami, np. wspólnym malowaniem wielkiego obrazu, czy też stworzeniem trójwymiarowej „Przygody w lesie”– czyli miniatury lasu wykonanej z materiałów plastycznych. Podczas atrakcyjnych zajęć warsztatowych ukażemy wiele możliwości wykorzystania papieru- jako cennego materiału użytkowego. Gości ”Leśnej Osady” zachęcamy również do samodzielnego pomalowania swoich dzieł, stworzonych na innych naszych stoiskach tematycznych.

„Mieszkańcy lasu” z leśnikami i Zarządem Okręgowym PZŁ w Zielonej Górze zaoferują uczestnictwo w ciekawych prelekcjach i warsztatach tematycznych. Ponadto będzie można podziwiać bogatą ekspozycję owadów i ssaków zamieszkujących nasze lasy. Oko na pewno przyciągnie drewniana kolekcja skrzydlatych mieszkańców lasów. Niewątpliwą atrakcją będą także gry, zabawy, konkursy i quizy edukacyjne. Nie zabraknie muzyki… leśnej muzyki w wykonaniu sygnalistów myśliwskich.

Na stoisku „Pszczoły w lesie” rodzina pszczelarzy z Miodowego Spichlerzu będzie prezentowała narzędzia bartnicze, wykorzystywane na co dzień do wykonywania barci i kłód bartnych oraz leziwa. Ponadto będą prowadzone pogadanki na wybrane tematy związane np. z rolą pszczół w ekosystemie i roślin miododajnych. Uczestnicy będą mogli się dowiedzieć jak pomagać owadom zapylającym i jakie mają zastosowanie produkty pszczele. Dla smakoszy miodów, zwłaszcza wiosennych, oraz dla fanów pszczelarstwa Państwo Lisiewicz zaprezentują swoją ofertę oraz wykonają autorski pokaz bartniczy.

„Ptasie domki” to kreatywne stoisko, w którym leśnicy w partnerstwie z Zakładem Stolarskim Jana Liberdy oferują warsztaty techniczne, obejmujące budowę skrzynek lęgowych dla ptaków. Poza aktywnością manualną będą prowadzone prelekcje z tematyki ornitologicznej oraz pogadanki na temat dziuplaków i ich życia w lesie.

„Sport w lesie” to coraz częściej promowana forma spędzania wolnego czasu. Idąc naprzeciw oczekiwaniom wielu turystom oraz miłośnikom przyrody będziemy zaznajamiali uczestników naszych gier i zabaw z aktywną formą spędzania czasu w lesie. Zaprosimy
do uczestnictwa w grze terenowej, w ramach której pospacerujemy po ścieżce zmysłów, wykorzystamy owoce leśne do zabaw zręcznościowych, czy też zagramy w leśny parkur. Gwarantujemy mnóstwo atrakcji i wiele inspiracji do wykorzystania podczas rodzinnych spacerów po lesie.