SMS Meteo Kamera
SMS Meteo Kamera

Pokazy lotnicze

Żelazny
Znany polski zespół akrobacyjny, który swoje początki miał właśnie w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej. Charakterystyczne czerwone samoloty to Extry 330LC, Zliny 50LS lub Zliny 526Fi, na których zespół lata zamiennie w formacji od 3 do 6 samolotów. Podczas niektórych pokazów spotkacie także towarzyszący formacji szybowiec. Od niedawna Grupę Akrobacyjną Żelazny wspiera nowe pokolenie pilotów wyszkolonych pod czujnym okiem swoich instruktorów – niezwykle doświadczonych pilotów od lat związanych z grupą. Pokazy w ich wykonaniu na długo zapadają w pamięć.
Artur Kielak
Pilot, którego bywalcom pokazów lotniczych przedstawiać raczej nie trzeba. Jego wizytówką są pokazy pełne dynamicznych akrobacji wykonywanych na niewielkim samolocie Xtreme Air XA-41. Artur Kielak od wielu lat związany jest z lotnictwem – ma uprawnienia do lotów na różnych typach samolotów, w tym także pasażerskich, oraz na helikopterach. By móc dziś chwalić się swoim ogromnym doświadczeniem, Artur Kielak pobierał lekcje u najlepszych pilotów akrobacyjnych. Na uwagę zasługuje też sam samolot, który zobaczycie podczas pokazów – jego malowanie odnosi się do Dywizjonu 303.
Sydney Charles Display Team
Niezwykłe statki powietrzne o charakterystycznej, szerokiej rozpiętości skrzydeł i o sporych możliwościach. Jak przystało na motoszybowce, w jednej chwili mogą latać korzystając z własnego silnika, by po chwili wykorzystać siłę nośną tak samo jak szybowiec. Pokazy tej grupy to podniebne akrobacje wzbogacone pirotechniką i kolorowymi światłami – takie pokazy wzbudzają podziw każdego.
Sydney Charles – Twister
Twister to mały samolot turystyczny domowej roboty, którego konstrukcja pochodzi z Niemiec. Prototyp tego modelu odbył swój pierwszy lot w 2000 roku i od tego czasu powstało niewiele ponad 20 egzemplarzy Twistera. Jeden z nich należy do brytyjskiego pilota Tima Dewsa, który ma wieloletnie doświadczenie nie tylko na Twisterze, ale i na motoszybowcach. Twister jest małym samolotem, jednak zaskakuje swoimi możliwościami.
Mateusz Strama – Yak-3u R2000
Model, który zobaczycie na Pikniku w Zielonej Górze jest ciekawym połączeniem – jest to Yak-3u R2000, który powstał na bazie modelu Yak-11. Samolot od niedawna znajduje się w Polsce, a wcześniej przez wiele lat brał udział w pokazach i zawodach lotniczych w Stanach Zjednoczonych. Samolot ten może lecieć z maksymalną prędkością 640 km/h. Pokaz na nim wykona pilot Mateusz Strama, który na swoim koncie ma loty wieloma modelami statków powietrznych, w tym śmigłowcach, Boeingu Stearmanie czy Boeingu 737.
Johan Gustafsson (szybowiec SZD-59 Acro)
Johan Gustafsson to szwedzki pilot akrobatyczny, który mimo swojego wieku, zdobył już wiele tytułów, m.in. wielokrotnie został mistrzem Szwecji i mistrzem świata w akrobacji szybowcowej. Ponadto, Johan występuje też na wielu pokazach lotniczych, a na swoim koncie ma pokazy między innymi w Australii, Grecji, Francji, Polsce, Norwegii i oczywiście w Szwecji. Johan w Zielonej Górze zaprezentuje swoje umiejętności na szybowcu SZD-59 Acro stworzonym do akrobacji, a jako ciekawostkę możemy dodać, że model ten został wyprodukowany w Polsce. Na co dzień Johan pracuje jako inżynier lotniczy, a po pracy spędza swój wolny czas właśnie na lataniu.
3AT3 Formation Flying Team
Choć zespół lata w zmiennym składzie, to wszystkich pilotów łączy prawdziwa pasja do lotnictwa. Piloci za cel postawili sobie ciągłe rozwijanie swoich umiejętności, aby móc zaskakiwać widzów pokazów. Ich doświadczenie widać chociażby w momentach, gdy samoloty formacji znajdują się w odległości 1-2 metry od siebie. Warto wspomnieć, że są to samoloty stworzone raczej do lotu turystycznego niż zespołowego, więc nie należą one do najłatwiejszych jeśli chce się stworzyć z nich formację. Piloci potraktowali to jednak jako wyzwanie, a nie ograniczenie, dzięki czemu dziś są jedną z coraz bardziej rozpoznawalnych grup na pokazach lotniczych.
Patrouille Reva
Francuski zespół latający na amerykańskich samolotach. Grupa składa się z doświadczonych pilotów, którzy swój nalot zdobywali zarówno w lotnictwie cywilnym, jak i wojskowym. Ich maszynami są mało popularne, lecz za to wzbudzające zainteresowanie dwa Rutany Varieze i jeden Rutan Long Ez. Są to statki powietrzne o układzie zwanym potocznie „kaczką”. Zostały zaprojektowane z myślą o akrobacji, w czym pomagają rozwiązania zaczerpnięte z lotnictwa wojskowego.
Wiatrakowce 57-my Team
Zespół stworzony przez pilotów, którzy popularyzują w Polsce loty wiatrakowcami. Te niecodzienne maszyny latają dzięki wirnikowi, który znajduje się na konstrukcji nad pilotem, a prędkość otrzymują ze śmigła napędzanego przez silnik. Zaletą wiatrakowców jest ich bezpieczeństwo i łatwość pilotażu. Sami piloci to natomiast wieloletni miłośnicy lotnictwa, których można spotkać także za sterami samolotów i śmigłowców. Tajemnicza nazwa zespołu pochodzi natomiast od roku urodzenia dwóch założycieli zespołu.
Hatz Classic
Dwupłatowy i dwumiejscowy samolot, którego skrzydła i śmigło są zbudowane z drewna, kadłub z rur stalowych, a cała konstrukcja pokryta jest płótnem. Model, który zobaczycie na Pikniku w Zielonej Górze został wyprodukowany w ubiegłym roku w Polsce na podstawie amerykańskich planów tego statku z lat sześćdziesiątych. Minimalna prędkość tego statku to 45 km/h, a maksymalna 180 km/h. Za sterami Hatz Classic zasiądzie pilot Wojciech Hajdukiewicz, który swoją przygodę z lataniem zaczął w wieku 17 lat w Aeroklubie Poznańskim, a obecnie lata także jako kapitan i instruktor na pasażerskim Boeingu 737.
Aero Group
Należący do zespołu samolot Aero AE-145, ma nie tylko ciekawy wygląd, ale i ciekawą historię. Samolot ten został wyprodukowany w 1959 roku na terenie ówczesnej Czechosłowacji i od razu zasilił flotę wojsk jugosławiańskich. W 1991 roku samolot otrzymał cywilne znaki i trafił do czeskiego aeroklubu. Samolot latał rzadko – zdarzało się, że w ciągu danego roku spędził w powietrzu zaledwie 15 godzin. Aero AE-145 skradł jednak serce członków aeroklubu, którzy mimo wszystko dbali o niego i pilnowali, aby samolot utrzymany był w jak najlepszym stanie. Dzięki temu dziś możemy oglądać go na pokazach, który wykona w towarzystwie Let L-200D Morava.

 

Terminarz pokazów lotniczych

SOBOTA – POKAZ LOTNICZY 1
14.00 – 15.00

SKOKI SPADOCHRONOWE – 15 min
WIATRAKOWCE – 12 min
HATZ CLASSIC – 10 min
SYDNEY CHARLES – 15 min
YAK – 11 – 10 min

SOBOTA – POKAZ LOTNICZY 2
16.00 – 17.00

JOHAN GUSTAFFSON (SZYBOWIEC) – 10 min + wyciągniecie
3AT3 – 18 min
PATROUILLE REVA – 18 min
ARTUR KIELAK – 12 min
CARBON CUB – 10 min
W3 SOKÓŁ – 12 min

SOBOTA – POKAZ LOTNICZY 3
18.30 – 19.15

AERO GROUP – 12 min
ARTUR KIELAK + JAK 11 – 10 min
ŻELAZNY – 18 min
F-16 – 10 min

SOBOTA – POKAZ NOCNY
21.30

TWISTER – 10 min
JOHAN GUSTAFFSON – 10 min + wznoszenie
SIDNEY CHARLES – 15 min

NIEDZIELA – POKAZ LOTNICZY 1
14.00 – 15.00

SKOKI SPADOCHRONOWE – 15 min
WIATRAKOWCE – 12 min
HATZ CLASSIC – 10 min
SYDNEY CHARLES – 15 min
YAK – 11 – 10 min
3AT3 – 18 min
PATROUILLE REVA – 18 min
ARTUR KIELAK – 12 min

NIEDZIELA – POKAZ LOTNICZY 2
15.45 – 17.15

CURBON CUB – 10 min
W3 SOKÓŁ – 12 min
ARTUR KIELAK + JAK 11 – 10 min
ŻELAZNY – 18 min

Galeria zdjęć