Chat with us, powered by LiveChat
SMS Meteo Kamera
SMS Meteo Kamera

Aeroklub Ziemi Lubuskiej

Aeroklub Ziemi Lubuskiej  utworzony w  1957 roku na lotnisku w Przylepie koło Zielonej Góry jako jeden z 46 oddziałów Aeroklubu Polskiego.
Obecnie jest jednym z młodszych, a jednocześnie najdynamiczniej rozwijającym się aeroklubem w Polsce.

Aeroklub Ziemi Lubuskiej jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną. Wpis do Rejestru Stowarzyszeń nastąpił w dniu 23 stycznia 1993r  w Sądzie Wojewódzkim w Zielonej Górze. Ustalono, że terenem działania Aeroklubu będzie obszar RP, a siedzibą władz – Lotnisko Przylep.
Główne cele działalności Aeroklubu to koordynacja i wspieranie działań swoich członków, reprezentowanie interesów wobec władz instytucji krajowych i szeroka działalność gospodarcza oparta na działalności lotniczej.

Informacje ogólne

Na lotnisku od wielu lat funkcjonuje hotel wraz z restauracją, kort tenisowy, fitness club wraz z sauną i siłownią oraz camping z pełną infrastrukturą. Na lotnisku działa również Zielonogórski Klub Jeździecki posiadający m.in. 30 koni, 2 stajnie, krytą ujeżdżalnię z widownią, małą halę, zadaszone ognisko na 80 osób, 5 pokoi gościnnych dla 22 osób, 2 wybiegi, czworobok, parkur, komplet przeszkód krosowych w terenie klasy L etc.

W Przylepie panuje klimat umiarkowany przejściowy, z przewagą wpływów oceanicznych. Średnia temp. lipca wynosi +18,3 st C, a stycznia -1,3 st C. Opady roczne wynoszą ok. 580 mm. W ostatnich latach obserwujemy jednak stałą tendencję do ocieplania się klimatu. Charakterystycznymi cechami mikroklimatu zwłaszcza obszarów wzgórz są zmniejszone amplitudy dobowe i bardzo ciepłe noce (średnio w miesiącach półrocza letniego o 0,5 do 1,5 st C cieplejsze niż w Poznaniu, Wrocławiu, czy Słubicach).
Zapraszamy do działu METEO, w którym można sprawdzić aktualne warunki atmosferyczne panujące na lotnisku, a także zajrzeć do danych historycznych zgromadzonych w bazie lotniskowej stacji meteo.

Lotnisko

W swojej bazie na lotnisku w Przylepie stacjonuje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – nowoczesny Eurocopter EC135. Lotnictwo sanitarne na Ziemi Lubuskiej ma bardzo bogata tradycję i jest ściśle związane z aeroklubem od pierwszych lat jego istnienia.

Przylep jest również jedną z dwóch baz Grupy Akrobacyjnej ŻELAZNY, często występującej podczas pokazów lotniczych w Polsce i za granicą. Zespół korzysta z czerwonych samolotów Zlin 50 oraz Extra 330.

Przy aeroklubie działa od 2001 roku Ośrodek Szkolenia Lotniczego, certyfikowany wg europejskich przepisów PART, posiadający znakomitą kadrę, zajmujący się szkoleniem praktycznym i teoretycznym od licencji samolotów ultralekkich, poprzez samoloty, śmigłowce, sterowce, na licencji pilota liniowego kończąc.

Lotnisko Przylep, znajdujące się 6km NW od centrum miasta Zielona Góra, jest malowniczo położone w lasach rosnących na zboczu doliny rzeki Odry w miejscu gdzie przecina ona pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski.

Elewacja lotniska wynosi 77m n.p.m., do dyspozycji jest droga startowa o długości 880 m ukierunkowana 060 i 240. Murawa lotniska jest w nienagannym stanie co jest efektem całorocznych zabiegów koszenia i wałowania.

Ze względu na stałe oświetlenie krawędzi pasa, możliwe jest wykonywanie operacji startów i lądowań również po zachodzie słońca. Istnieje możliwość zatankowania Avgas 100LL.

Galeria

Partnerzy

  • 2
  • 2
  • 2
  • 2
  • 1
  • 1
  • 7
  • 2
  • 2
  • 2